fenyloalaniny: zastosowania, efekty uboczne, interakcje i ostrzeżenia

Kwas 3-fenylo-propionowy 2-amino, • Kwas alfa-aminohydrocinnamique, • Kwas IsovalÃrique de PhÃnylalanine, alfa-aminohydrocinnamic kwas beta-fenylo-alaninę, Bêta-fenylo-alaninę, DLPA, D-fenyloalanina, D-PhÃnylalanine, DL fenyloalanina, DL-PhÃnyla ..; Patrz wszystkie kwas nazwy 2-amino-3-fenylo-propionowy, • Kwas alfa-aminohydrocinnamique, • Kwas IsovalÃrique de PhÃnylalanine, alfa-aminohydrocinnamic kwas beta-fenylo-alaninę, Bêta-fenylo-alaninę, DLPA, D-fenyloalanina, D-PhÃnylalanine DL-fenyloalaninę, DL-PhÃnylalanine, D, L-fenyloalanina, D, L-PhÃnylalanine, Fenilalanina, L-fenyloalanina, L-PhÃnylalanine, fenyloalanina Ester etylowy HCl, fenyloalanina izowalerianowy kwas, ester metylowy chlorowodorku; Schowaj nazwy

Fenyloalanina jest aminokwasem określenie “blok strukturalny” białka. Istnieją trzy formy fenyloalaniny, D-fenyloalanina, L-fenyloalanina i mieszankę wykonane w laboratorium zwane DL-fenyloalaninę. D-fenyloalanina jest istotnym aminokwasem i jej rola u ludzi nie jest obecnie zrozumiane. L-fenyloalanina jest istotnym aminokwasem i jest jedyną formą fenyloalaniny można znaleźć w białkach. Główne źródła diety L-fenyloalaniny obejmują mięso, ryby, jajka, ser i mleko; Fenyloalanina jest stosowany w leczeniu depresji, zaburzeń deficytu uwagi, nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), chorobę Parkinsona, ból przewlekły, ból kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, objawy odstawienia alkoholu i choroby skóry, zwany bielactwo; Niektórzy ludzie stosować go bezpośrednio na skórę na bielactwo.

Organizm wykorzystuje fenyloalaniny do przekaźników chemicznych, ale nie jest jasne, jak fenyloalanina może działać.

Ewentualnie Efektywna reklama; Chorobą skóry o nazwie bielactwa. Biorąc L-fenyloalaninę, doustnie, w połączeniu z ekspozycją na promieniowanie UVA lub zastosowanie L-fenyloalaniny do skóry, w połączeniu z ekspozycją UVA wydaje się być skuteczne do leczenia bielactwa u dorosłych i u dzieci; Ewentualnie Nieskuteczne fo; Uwaga zaburzenie deficytu nadpobudliwość (ADHD). Niektóre badania sugerują, że u pacjentów z ADHD, mają niższy poziom aminokwasów, takich jak fenyloalanina, więc nadzieja, że ​​zapewnienie fenyloalanina może w leczeniu ADHD. Jednakże, biorąc fenyloalaniny ustami wydaje się nie mieć żadnego wpływu na objawy ADHD; Ból. Biorąc Dfenyloalaniny doustnie nie trzeba zmniejszyć ból; Wystarczających dowodów fo; Znieczulenie akupunktury. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie D-fenyloalaniny doustnie może poprawić znieczuleniu akupunktura mając ząb wyciągnął. Jednak nie wydaje się, aby poprawić znieczuleniu akupunktura dla pleców; Alkoholizm. Wczesne badania sugerują, że przy 40 dniach połączenie D-fenyloalanina, L-glutaminy i L-5-hydroksytryptofan może poprawić niektóre objawy odstawienia alkoholu; Depresja. Niektóre badania kliniczne przeprowadzone w latach 1980 wskazuje, L-fenyloalanina lub DL-fenyloalanina może być użyteczne w leczeniu depresji. Jednak badanie to musi być potwierdzone. Biorąc D-fenyloalaniny nie wydaje się poprawić objawy depresji; Stwardnienie rozsiane. Wczesne badania sugerują, że używanie pułk Cari Loder, które obejmuje L-fenyloalanina, lofepramina i domięśniowe witaminy B12 przez 24 tygodni, nie poprawi niepełnosprawności u osób ze stwardnieniem rozsianym; Choroba Parkinsona. Ograniczone badania sugerują, biorąc jedną formę fenyloalaniny (D-fenyloalaniny) może zmniejszać objawy choroby Parkinsona. Biorąc jednak inną formę (DL-fenyloalanina) nie wydają się działać; Niedobór fenyloalaniny. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie doustnie fenyloalaniny może poprawić niedobór fenyloalaniny u dzieci z tyrozynemii; Artretyzm; Inne warunki. Potrzebne są dalsze dowody, aby ocenić skuteczność fenyloalaniny dla tych zastosowań.

L-fenyloalanina jest prawdopodobne, bezpieczne dla większości ludzi, jeżeli jest spożywany w ilościach powszechnie występujących w żywności; Fenyloalanina jest być bezpieczne, jeśli przyjmuje się doustnie jako lek; Nie ma wystarczająco dużo wiarygodnych informacji o bezpieczeństwie D-fenyloalaniny; Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia: Ciąża i karmienie piersią: fenyloalanina jest prawdopodobne, SAFE, jeżeli jest spożywany w ilościach powszechnie występujących w żywności przez kobiety w ciąży, które mają normalny poziom fenyloalaniny. Jednak zbyt wiele fenyloalaniny w organizmie matki w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko wad wrodzonych. Ryzyko wad twarzy jest najwyższa w tygodniach 10-14, układu nerwowego i wady wzrostu między 3-16 tygodni i wad serca na 3-8 tygodnie. Dla kobiet, które przetwarzają fenyloalaniny normalnie i mają normalny poziom, to chyba dobrze, aby uzyskać ilość fenyloalaniny w żywności, ale nie w większych dawkach. Nie należy przyjmować suplementy. Dla kobiet, które mają wysoki poziom fenyloalaniny, nawet normalne ilości żywności są niebezpieczne. Ponadto eksperci zalecają dietę o niskim fenyloalaniny przez co najmniej 20 tygodni przed zajściem w ciążę. powinno to zmniejszyć ryzyko uszkodzenia płodu; Fenyloalanina jest prawdopodobne, bezpieczny dla kobiet karmiących piersią, których proces fenyloalanina organy “normalnie zużywają ilość fenyloalaniny w żywności. Jednakże, nie należy przyjmować więcej. Za mało wiadomo na temat bezpieczeństwa przy fenyloalaniny w ilościach leczniczych w okresie karmienia piersią; Fenyloketonuria (PKU) i inne warunki, które powodują wysoki poziom fenyloalaniny: fenyloalanina należy unikać u osób z niektórych dziedzicznych chorób, które powodują ich ciała do budowania zbyt wiele fenyloalaniny. Fenyloketonuria (PKU) jest jedną z takich chorób. Osoby z tym zaburzeniem mogą rozwijać niedorozwój umysłowy, wysokie ciśnienie krwi, udaru mózgu i wielu innych problemów zdrowotnych, jeśli poważnie zużywają fenyloalaniny. PKU jest tak poważna, że ​​dzieci są sprawdzane zaraz po urodzeniu, aby określić, czy mają one zaburzenia i będzie potrzebował specjalnej diety, aby uniknąć tych problemów; Schizofrenia: Stosować ostrożnie. Fenyloalanina może mieć zaburzenia ruchu (późna dyskinez) u osób ze schizofrenią gorzej.

Lewodopy jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Biorąc fenyloalaniny razem z lewodopą może sprawić, choroba Parkinsona gorzej. Nie należy przyjmować fenyloalaniny, jeśli pacjent przyjmuje preparaty lewodopy.

Fenyloalanina może zwiększać chemiczną w organizmie o nazwie tyraminy. Duże ilości tyraminy może powodować wysokie ciśnienie krwi. Ale ciało w naturalny sposób załamuje tyraminy, aby pozbyć się go. To zazwyczaj zapobiega tyraminy od powodując wysokie ciśnienie krwi. Niektóre leki stosowane w leczeniu depresji powstrzymać ciało od uszkodzi tyraminy. Może to spowodować, że będzie zbyt dużo tyraminy i doprowadzić do niebezpiecznie wysokiego ciśnienia krwi; Niektóre z tych leków stosowanych w leczeniu depresji należą fenelzyna (Nardil), tranylocypromina (Parnate), i innych.

Niektóre leki na stany psychiczne mogą powodować gwałtownych ruchów mięśni. Biorąc fenyloalaniny wraz z niektórych leków stosowanych w schorzeniach psychicznych może zwiększać ryzyko wystąpienia ruchów mięśni jerky; Niektóre leki na stany psychiczne obejmują chlorpromazyne (thorazyna), klozapina (Klozaril) flufenazyna (Prolixin), haloperidolu (Haldol), olanzapina (Zyprexa) Perfenazyna (Trilafon) prochlorperazyny (Compazine), kwetiapiny (Seroquel), risperidon (Risperdal) , tiorydazyna (Mellaril), tiotiksen (Navane) i inne.

Poniższe dawki badano researc naukowych; PRZEZ mout; Przez chorobę skóry, która produkuje białe plamy pigmentu (bielactwo): u dorosłych, 50-100 mg / kg L-fenyloalanina jest zwykle używany w ciągu dnia wraz z ekspozycją na światło słoneczne.

Referencje

Beckmann, H. i Ludolph, E. [DL-fenyloalanina jako lek przeciwdepresyjny. Otwartym badaniu (tłum autora)]. Arzneimittelforschung. 197; 28 (8): 1283/84.

Beckmann, H. Strauss, M. A. i Ludolph, E. DL-fenyloalanina u pacjentów z depresją: otwartym badaniu. J.Neural przekładni. 197; 41 (2-3): 123-134.

Beelen, M. Tieland M., Gijsen, AP, Vandereyt, H., Kies, AK, Kuipers, H., Saris, WH, Koopman, R., i van Loon, LJ Coingestion węglowodanów i białek stymuluje mięśnie hydrolizat synteza białek podczas wysiłku u młodych mężczyzn, bez dalszego wzrostu w okresie późniejszym odzyskiwaniem noc. J Nutr 200; 138 (11): 2198-2204.

Berger, MM, Binnert, C., Chiolero, RL, Taylor, W., Raffoul, W., Cayeux, MC, Benathan M., Shenkin, A. i Tappy, L. nazwiska elementem suplementacja po poważnych oparzeń wzrasta spalony stężenie mikroelementu skóry i moduluje lokalny metabolizm białek, ale nie całego ciała metabolizmu substratów. Am J Clin Nutr 200; 85 (5): 1301/06.

Boirie, Y., Albright, R., Bigelow, M. i Nair, S. K. Zaburzenia przemiany fenyloalaniny do tyrozyny w schyłkowej niewydolności nerek, powodując niedobór tyrozyny. Kidney Int 200; 66 (2): 591-596.

Burd, NA, Yang Y., Moore, DR, Tang, JE, Tarnopolsky, MA, a Phillips, SM Większa stymulacja syntezy białek z miofibrylarnych spożyciu białka izolatu serwatki v. Kazeina micelarna w spoczynku i po wysiłku odporności u starszych mężczyzn , Br.J Nutr 9-28-201; 108 (6): 958-962.

Camacho, F. i Mazuecos, J. doustnie i miejscowo L-fenyloalanina, propionian klobetazolu i UVA / światło słoneczne – nowe badanie w leczeniu bielactwa. J Drugs Dermatol 200; 1 (2): 127-131.

Camacho, F. i Mazuecos, J. Leczenie bielactwa z jamy ustnej i miejscowego fenyloalaniny: 6 lat doświadczenia. Arch Dermatol 199; 135 (2): 216-217.

Cotzias, G. C., Van Woert, M. H., i Schiffer, L. M. aminokwasy aromatyczne i modyfikacji parkinsonizm. N Engl.J Med 2-16-196; 276 (7): 374-379.

Darling, P. B., Dunn, M., Gilani, G. S., Bal, R. O. i Pencharz kinetyki P.B. Fenyloalanina różnią się między karmionych mlekiem kobiecym i niemowląt karmionych wcześniaków. J Nutr 200; 134 (10): 2540-2545.

Deutz, NE, Safar, A. Schutzler, S., Memelink R. Ferrando, A. Spencer, H. van, Helvoort A. i Wolfe, syntezy białek mięśniowych RR u chorych na raka może być stymulowana z specjalnie opracowane żywności medycznej. Clin Nutr 201; 30 (6): 759-768.

Durham, W. J., Miller, S. L., Yeckel, C. W., Chinkes, D. L., Tipton, K. D. i Rasmussen, B. B., i Wolfe, R. R. Noga metabolizm glukozy i białka podczas ostrego ataku oporu wykonywania u ludzi. J Appl Physiol 200; 97 (4): 1379/86.

Feillet, F. i Agostoni kwestie C. żywieniowe w leczeniu fenyloketonurię. J Inherit.Metab Dis. 201; 33 (6): 659-664.

Festi, D., Capodicasa, S. Sandri, L. Colaiocco-Ferrantego, L. Staniscia, T., Vitacolonna E, vestito A., Simoni S., Mazzella, G., Portincasa P ., Roda, E. i Colecchia, A. Pomiar masy wątroby funkcjonalnego za pomocą 13C-methacetin i testów oddechowych 13C-fenyloalaniny w przewlekłą chorobą wątroby: porównanie z Child-Pugh i kwasów żółciowych w surowicy poziomów. Świat J Gastroenterol 1-7-200; 11 (1): 142-148.

Fischer, E., Heller, B., Nachon, M. i Spatza, H. Terapia depresję fenyloalaniny. Uwaga wstępna. Arzneimittelforschung. 197; 25 (1): 132.

Hjiej, H., nestor, C., Couprie, C., Kaye, K. i Contejean, Y. [substytucyjne i dietetyczne podejścia w dzieciństwie zaburzenia autystycznego: interesy i limity]. Encephale 200; 34 (5): 496-503.

Hoskin, R. dietetyczne Leczenie nieleczonych dorosłych PKU. Wielka Brytania: The National Society for Phenylketonuri; 2009.

Huang L., Hogewind-Schoonenboom, JE van Dongen, MJ, de, Groof F., Voortman, GJ, Schierbeek, H., Twisk JW, Vermes, A., Chen, C., Huang, Y., i van Goudoever JB metionina wymóg niemowląt karmionych dojelitowo określony w pierwszym miesiącu życia w obecności cysteiny. Am J Clin Nutr 201; 95 (5): 1048/54.

Katsanos, C. S., Chinkes, D. L., Paddon-Jones, D., Zhang, X. J., Aarsland, A. i Wolfe spożyciu białka R.R. serwatki u starszych osób prowadzi do większej kumulacji białka mięśni niż spożycie swojej składowej zawartości podstawowych aminokwasów. Nutr Res 200; 28 (10): 651-658.

Koch, R., Hanley, W., Levy, H., Matalon, K. Matalon R. Rouse, B., Trefz, F. GÜTTLER, F. Azen C. Platt, L. Waisbren, S., Widaman K., Ning, J. Friedman, EG, i de la Cruz F. Matczyna fenyloketonuria Międzynarodowe Badanie: 1984-2002. Pediatrics 200; 112 (6 Pt 2): 1523/29.

Koopman, R., Verdijk, LB, Beelen, M. Gorselink M., Kruseman, AN, Wagenmakers, AJ, Kuipers, H. i van Loon, LJ Jednoczesne spożycie leucyny z białkiem nie dalej rozbudować post- stawki syntezy białek mięśniowych ćwiczenia w starszych mężczyzn. Br.J Nutr 200; 99 (3): 571-580.

Kravitzów, H. M., Sabelli, H. C. i Fawcett J. Suplementy diety fenyloalaniny i innych prekursorów aminokwasów neuroamin mózgu, w leczeniu zaburzeń depresyjnych. J Am Osteopath.Assoc 198; 84 (suppl 1): 119-123.

Levy, HL, Waisbren, SE, GÜTTLER, F., Hanley, WB, Matalon, R., Rouse, B., Trefz, FK, de la Cruz F., Azen, CG i Koch R. doświadczenia w ciążę kobieta z łagodnym hiperfenyloalaninemii. Pediatrics 200; 112 (6 Pt 2): 1548/52.

MacDonald, A. Evans, S., Cochrane, B. i Wildgoose, J. Odstawienie dzieci z fenyloketonurią: przegląd. J Hum.Nutr potrawy. 201; 25 (2): 103-110.

Manders, RJ, Koopman, R., Beelen, M. Gijsen, AP, Wodzig, WK, Saris, WH, i van Loon, LJ białko mięśni syntetyczne odpowiedzi na spożycie węglowodanów i białka nie jest osłabiona u mężczyzn z wieloletnim typu 2 cukrzyca. J Nutr 200; 138 (6): 1079/85.

Mann, J., Peselow E. D., Snyderman, S. i Gershon, S. D-fenyloalanina endogennej depresji. Am.J.Psychiatry 198; 137 (12): 1611/12.

Fosy, R. A., Moseley, K. D., Koch R. Nelson, M., Jr. stężenia fenyloalaniny w mózgu fenyloketonurię: badania i leczenie dorosłych. Pediatrics 200; 112 (6 Pt 2): 1575/79.

Okano, J., Hase, Y. Kawajiri M., Nishi, Y., Inui, K., Sakai, N., Tanaka Y. Takatori, K. Kajiwara, M. i Yamano T. w badaniach in vivo hydroksylazy fenyloalaniny według testu oddechowego fenyloalaniny: Diagnostyka niedoboru hydroksylazy fenyloalaniny tetrahydrobiopteryny odpowiadać. Pediatr Res 200; 56 (5): 714-719.

Pasiakos, SM, McClunga, HL, McClunga, JP, Margolis, LM, Andersen, NE, Cloutier, GJ, Pikosky, MA, Rood, JC, Fielding, RA, a młodzi, AJ leucyny wzbogacony suplementacji aminokwasów podczas umiarkowanego stabilny ćwiczenia stanu zwiększa syntezę białek mięśniowych postexercise. Am J Clin Nutr 201; 94 (3): 809-818.

Puntis, J. W., Ball, P. A., Preece, M. A. Green, A. Brown, G. A. i Booth, I. W. Jajko i źródła azotu na bazie mleka z piersi w porównaniu. Arch Dis Child 198; 64 (10): 1472/77.

Rocha, J. C. i Martel, F. Duże obojętne aminokwasy suplementacja u pacjentów z fenyloketonurią. J Inherit.Metab Dis. 200; 32 (4): 472-480.

Rucklidge, J. J., Johnstone, J. i Kapłan, B. J. żywnościowe podejścia suplementacji w leczeniu ADHD. Expert.Rev.Neurother. 200; 9 (4): 461-476.

Sabelli, HC, Fawcett, J., Gusovsky, F., Javaid Ji, Wynn, P., Edwards, J., Jeffriess, H. i Kravitz, H. Badania kliniczne na hipotezie fenyloetyloamina zaburzenia afektywnego: mocz i fenylooctowego krwi i fenyloalaniny suplementy diety. J Clin Psychiatry 198; 47 (2): 66-70.

Schallreuter, KU, Drewno, JM, Pittelkow, MR, Gutlich, M. Lemke, KR, Rodl, W., Swanson, NN, Hitzemann, K. i Ziegler, I. Rozporządzenie biosyntezę melaniny w naskórku człowieka przez tetrahydrobiopteryny , Nauka 3-11-199; 263 (5152): 1444/46.

Tang, J. E., Lysecki, P. J., Manolakos, J. J. MacDonald, M. J., Tarnopolsky, M. A. i Phillips, S. M. Bolus suplementacja argininy nie wpływa ani ukrwienie mięśni ani syntezę białek mięśni u młodych mężczyzn w spoczynku lub po treningu oporowym. J Nutr 201; 141 (2): 195-200.

Dziesięć Hoedt, AE, de Sonneville, LM, Francois, B., ter Horst, NM, Janssen, MC, Rubio-Gozalbo, ME, Wijburg, FA, Hollak, CE i Bosch, Am Wysoki poziom fenyloalaniny bezpośrednio wpływać nastrój i trwałe uwagi u dorosłych chorych na fenyloketonurię: randomizowane, z podwójnie ślepą próbą, kontrolowane placebo, zwrotnica próbny. J Inherit.Metab Dis. 201; 34 (1): 165-171.

Thompson, P., Balis, F., Serabe, BM, Berg, S., Adamson, P., Klenke, R., Aiken, A., Packer, R., Murry, DJ, Jakacki, R. i Blaney SM Farmakokinetyka fenylooctanu podawany jako wlew 30-minutowym u dzieci z chorobą nowotworową ogniotrwałej. Rak Chemother.Pharmacol 200; 52 (5): 417-423.

van Spronsen, F. J., de Groot, M. J., Hoeksma, M., Reijngoud, D. J. i furgonetki Rijn M. Duże neutralne aminokwasy w leczeniu PKU: od teorii do praktyki. J Inherit.Metab Dis. 201; 33 (6): 671-676.

Wade, D. T., Młody, C. A., Chaudhuri, K. R. i Davidson, D. L. randomizowanych, kontrolowanych placebo rozpoznawczą badania witaminy B-12, lofepramina i L-fenyloalaniny (zwanej dalej “Cari Loder system”) w leczeniu stwardnienia rozsianego. J Neurol.Neurosurg.Psychiatry 200; 73 (3): 246-249.

Webster, D. i Wildgoose, J. Suplementacja tyrozyny na fenyloketonurię. Cochrane.Database.Syst.Rev. 201; (8): CD001507.

Widaman, K. F. i Azen, C. Relacja prenatalnej ekspozycji fenyloalaniny dla niemowląt i małych dzieci efektów poznawczych: Wyniki z Międzynarodowej matczynej PKU Collaborative Study. Pediatrics 200; 112 (6 Pt 2): 1537/43.

Zhao, G., P6u H, a wentylator, M. [Poprawa wstępnie nadciśnienia dziedziczona serca dearangements fenyloalaniną w samoistnym nadciśnieniem tętniczym]. Zhonghua Yi.Xue.Za Zhi. 199; 77 (1): 58-61.

Antoniou C Schulpis H Michas T, et al. Bielactwo leczenie doustne i miejscowe fenyloalaniny z narażeniem UVA. Int J Dermatol 198; 28: 545-7.

Baker GB Bornstein RA Rouget AC, et al. Phenylethylaminergic mechanizmy zaburzenia z deficytem uwagi. Biol Psychiatry 199; 29: 15-22 ..

Baruzzi A Contin M Riva R, i in. Wpływ posiłku czas połknięcia na farmakokinetykę lewodopy podawanej doustnie u chorych na Parkinsona. Clin Neuropharmacol 198; 10: 527-37.

Beckmann H, Ateny D Olteanu M, Zimmer R. DL-fenyloalanina kontra imipramina: kontrolowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą. Arch Psychiatr Nervenkr 197; 227: 49-58.

Birkmayer W, Riederer P Linauer W, Knoll J. L-deprenyl oraz L-fenyloalaniny w leczeniu depresji. J Neural Transm 198; 59: 81-7.

Bornstein RA Baker GB Carroll A, et al. Plasma aminokwasów w zaburzenia koncentracji. Psychiatry Res 199; 33: 301-6 ..

Cederbaum S. fenyloketonuria: aktualizacja. Curr Opin Pediatr 200; 14: 702-6.

Cejudo-Ferragud E, Nacher, A. Polache A., Cercos-Fortea, T., Merino, M. i Casabo, V. G. Dowody konkurencyjnego hamowania absorpcji jelitowej baklofenu od fenyloalaniny. Int J Pharm (Amsterdam) 199; 132: 63-69.

Cormane RH, Siddiqui AH, Westerhof W, Schutgens RB. Fenyloalanina i UVA światła w leczeniu bielactwa. Arch Dermatol Res 198; 277: 126-30.

Cotzias GC, Van Woert MH, Schiffer LM. Aminokwasy aromatyczne i modyfikacje parkinsonizmu. N Engl J Med 196; 276: 374-9.

Eriksson T Granerus AK Linde A, et al. “On-off” zjawiskiem w chorobie Parkinsona: Zależność pomiędzy dopa i innych dużych obojętnych aminokwasów w osoczu. Neurology 198; 38: 1245-8.

Zarząd Żywności i Żywienia, Instytut Medycyny. Zalecane Dzienne Spożycie energii, węglowodanów, błonnika, tłuszczu, kwasów tłuszczowych, cholesterolu, białek i aminokwasów (makroelementy). Washington, DC: National Academy Press, 2002. Dostępny pod adresem: http://www.nap.edu/books/0309085373/html/.

Gardos G Cole JO Matthews JD i wsp. Ostre skutki dawce nasycającej fenyloalaniny w unipolarnych pacjentów z depresją i bez późnych dyskinez. Neuropsychopharmacology 199; 6: 241-7.

Heller B, Fischer BE Martin R. terapeutyczne działanie D-fenyloalaniny w chorobie Parkinsona. Arzneimittelforschung 197; 26: 577-9.

Jardim LB palma-Dias R LC Silva et al. Maternal hiperfenyloalaninemii jako przyczyna małogłowie i upośledzeniem umysłowym. Acta Paediatr 199; 85: 943-6.

Jukic T Rojc B Boben-Bardutzky D Hafner M Ihan A. Zastosowanie suplementu diety z D-fenyloalanina, L-glutaminy i L-5-hydroxytriptophan w łagodzeniu objawów odstawienia alkoholu. Coll Antropol 201; 35: 1225/30.

Juncos JL, Fabbrini G Mouradian MM et al. Suplementy wpływające na przeciwparkinsonowskich odpowiedzi na lewodopę. Arch Neurol 198; 44: 1003-5.

Kasy RM. Witamina C: od szkorbutu do przeziębienia. Am J Med Technol 198; 49: 23-6.

Kitade T Odahara Y Shinohara S, et al. Badania na zwiększony efekt akupunktury analgezji i anestezji akupunktury przez D-fenyloalaniny (sprawozdanie nr 2) – schemat podawania i efekty kliniczne w dolnej części pleców i ekstrakcji zęba. Acupunct Electrother Res 199; 15: 121-35.

Kuiters GR, i in. Oral loading fenyloalanina i światło słoneczne jako źródło promieniowania UVA w bielactwa na karaibskiej wyspie Curacao NA. J Trop Med Hyg 198; 89: 149-55.

Lehmann WD, Theobald N, Fischer R Heinrich HC. Stereospecyficzność fenyloalaniny kinetyki w osoczu oraz hydroksylacji u człowieka po zastosowaniu doustnym znakowanego izotopem stabilnym mieszanka pseudo-racemiczna L- i D-fenyloalaniny. Clin Chim Acta 198; 128: 181-98.

Mitchell MJ, Daines GE Thomas BL. Wpływ L-tryptofanu i fenyloalaniny palenia się progu bólu. Phys Ther 198; 67: 203-5.

Mosnik DM, Wiosna B, K Rogers, BARUAH S. Późne dyskinezy pogarsza po spożyciu fenyloalaniny przez chorych na schizofrenię. Neuropsychopharmacology 199; 16: 136-46.

National Institutes of Health Oświadczenie Konferencji Rozwoju konsensusu. Fenyloketonuria: Badania przesiewowe i Zarządzania https://consensus.nih.gov/2000/2000phenylketonuria113html.htm (dostęp 30 października 2015).

Consensus Statement NIH. Fenyloketonuria: Kontrola i zarządzanie. 16-18 października, 2000. Pediatrics 200; 108: 972-82.

Nutt JG Woodward wr Hammerstad JP, i in. “On-off” zjawiskiem w chorobie Parkinsona. Stosunek do wchłaniania lewodopy i transportu. N Engl J Med 198; 310: 483-8.

PKU – Dietetyczne Leczenie nieleczonych dorosłych PKU. Krajowe Towarzystwo fenyloketonurii (NSPKU). 1996-2001. Dostępne pod adresem: web.ukonline.co.uk/nspku/untreatd.htm~~pobj

Rouse B Azen C, Koch, R, et al. Matczyne fenyloketonuria badań porównawczych (MPKUCS) potomstwo: anomalie twarzy, deformacja, a wczesne powikłania neurologiczne. Am J Med Genet 199; 69: 89-95.

Schulpis CH, Antoniou C, Michas T Strarigos J. fenyloalanina oraz światło ultrafioletowe: wstępny raport obiecującego leczenia bielactwa dzieciństwa. Pediatr Dermatol 198; 6: 332-5.

Siddiqui AH Stolk LM Bhaggoe R, i in. L-fenyloalanina i naświetlanie UVA w leczeniu bielactwa. Dermatologia 199; 88: 215-8.

Silkaitis RP, Mosnaim AD. Drogi łączące L-fenyloalaniny i 2-fenyloetyloaminy P-tyraminy w mózgu królika. Brain Res 197; 114: 105-15.

Sturtevant FM. Korzystanie z aspartamu w ciąży. Int J Fertil 198; 30: 85-7.

Thiele B, Steigleder GK. [Repigmentation leczenie bielactwa z L-fenyloalaniny i UVA napromieniowania]. Z Hautkr 198; 62: 519-23.

Vilter RW. Żywieniowe aspekty kwas askorbinowy: Zastosowania i nadużycia. Zachód J Med 198; 133: 485-92.

Walsh NE, Ramamurthy S, Schoenfeld l, Hoffman, J. skuteczność przeciwbólowa D-fenyloalaniny w przewlekłym bólu pacjentów. Arch Phys Med Rehabil 198; 67: 436-9.

Wilson CJ Van Wyk KG Leonard JV, Clayton PT. Suplementacja fenyloalanina poprawia profil fenyloalaniny w tyrozynemia. J Dziedziczenie Metab Dis. 200; 23: 677-83.

Drewno DR, Reimherr FW, Wender PH. Leczenie zaburzeń deficytu uwagi z DL-fenyloalaniny. Psychiatry Res 198; 16: 21-6 ..

Zametkin AJ, Karoum F, Rapoport JL. Leczenie nadpobudliwych dzieci z D-fenyloalaniny. Am J Psychiatry 198; 144: 792-4 ..

Zhao G. [dziedziczone aberrację metabolizmu fenyloalaniny w członków rodzin pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i udarem]. Chung Hua I Hsueh Tsa Chih (Taipei) 199; 71:28, 388-90.

Naturalne Leki Kompleksowa Database wersja konsumenta. zobacz Naturalne Leki obszernej bazy danych w wersji Professional. ÂTherapeutic Badania Wydział 2009.

Dawny. Żeń-szeń, witaminy C, Depresja