ospa

Przyczyna

Transmisja

Ospa jest szpecące i potencjalnie śmiertelną chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa Variola dur. Przed ospa została zwalczona, istniały dwie postacie choroby na całym świecie: Variola major, choroba śmiertelna i Variola moll znacznie łagodniejsza forma. Według niektórych ekspertów w dziedzinie zdrowia, nad ospą wiekach był odpowiedzialny za więcej zgonów niż wszystkie inne choroby zakaźne łącznie.

Ostatnim naturalnie występujący przypadek ospy odnotowano w roku 1977. W 1980 roku Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​ospa została zwalczona. Obecnie, nie ma dowodów, naturalnie występujące transmisji ospie w dowolnym miejscu na świecie. Chociaż światowy program szczepień przeciwko ospie wyeliminowane choroby dekady temu, małe ilości wirusa ospy oficjalnie nadal istnieją w dwóch laboratoriach badawczych w Atlancie w stanie Georgia, w Rosji.

objawy

Naukowcy nie zbadali wirus ospy także z powodu ryzyka związanego z potencjalną ekspozycją. Ponadto, na podstawie umów międzynarodowych, ospy mogą być badane tylko na theernment () obiektu o wysokiej zabudowie lub z zakładu wysokiej szczelność w Rosji. Eksperymenty muszą być uprzednio zatwierdzone przez komisję międzynarodową.

Leczenie

Wirus krowianki używany do szczepionki przeciwko ospie i ściśle związany z ospie wietrznej, badano dokładnie. Jest jedna zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma wirusami: ospy może zainfekować kilka rodzajów istot żywych, a ospa atakuje tylko ludzi naturalnie i makaków w wysoce sztucznych warunkach laboratoryjnych.

Ospa jest bardzo zaraźliwa. W większości przypadków ludzie ospę przez wdychanie kropelek śliny, które są pełne wirusa podczas twarzą w twarz kontakt z osobą zakażoną. Kiedy ktoś staje się zarazić, ale nie od razu nudnościami lub rzucić wirusa do swoich kontaktów domowych. Narażenie na kontakt z wirusem następuje okresie inkubacji, podczas którego ludzie nie mają żadnych objawów i może czuć się dobrze. Okres inkubacji średnio o 12 do 14 dni, ale może wynosić od 7 do 17 dni. W tym czasie, ludzie nie są zakaźne. Po wirus mnoży i rozprowadzić po całym ciele, wysypka i gorączka rozwijać. Jest to “choroba” część choroby, a to jest, kiedy ktoś jest najbardziej zakaźna.

Zapobieganie

Niektóre ryzyko przeniesienia trwa aż wszystkie strupy odpadły. Zanieczyszczoną odzież lub pościel mogą również rozprzestrzeniać wirusa. Ci, opieka nad osobami z ospą trzeba użyć specjalnych środków bezpieczeństwa, aby upewnić się, że wszystkie pościel i odzież od osoby zakażonej są czyszczone odpowiednio z wybielaczem i ciepłej wody. Opiekunowie mogą używać środków odkażających, takich jak wybielacz i amoniak do czyszczenia zanieczyszczonymi powierzchniami.

Pierwsze objawy ospy mogą być trudne do odróżnienia od innych chorób grypopodobnych i obejmują

Charakterystyczną wysypka, najbardziej widocznym na twarzy, ramionach i nogach, podąża 2 do 3 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Wysypka rozpoczyna się od płaskich czerwonych zmian (owrzodzenia), które rozwijają się w takim samym tempie. Po kilku dniach, zmiany zostają wypełnione ropą. Zaczynają się skorupy na początku drugiego tygodnia. Strupy rozwinąć, a następnie oddzielić i odpadają po około trzech tygodniach.

Nie ma sprawdzoną metodą leczenia ospy. Osoby z chorobą może korzystać z płynów do podawania dożylnego i leku do kontrolowania gorączka i ból, jak również antybiotyki jakichkolwiek wtórnych zakażeń bakteryjnych, które mogą wystąpić. Jeśli zainfekowany osoba dostaje szczepionkę przeciwko ospie w ciągu 4 dni po ekspozycji na wirusa, może zmniejszyć nasilenie choroby lub nawet zapobiec. Większość osób z ospa odzyskać, ale śmierć może nastąpić w wysokości do 30 procent przypadków. Ci, którzy są często pozostawiane odzyskać z szpecące blizny.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ospy, świadczeniodawcy muszą

Obecnie szczepionki przeciwko ospie licencji, które składa się z laboratoryjnego szczepu wirusa krowianki jest wysoce skuteczny w zapobieganiu infekcji. Eksperci medyczni uważają, że szczepionka może zmniejszyć nasilenie, a nawet zapobiegać chorobom u nieszczepionych osób, jeśli podana w ciągu 4 dni od kontaktu z wirusem.

Szczepionka przeciwko ospie pomaga organizmowi rozwinąć odporności na ospę. Szczepionka jest wykonana z “wirus ospy” Type związanego ospy. Szczepionka przeciwko ospie zawiera żywych wirusów krowianki przeciwieństwie do wielu innych szczepionek, które wykorzystują zabite wirusy. Szczepionka nie zawiera wirusa ospy, a nie może przesyłać ospy. Dowiedz się więcej o szczepionce ospy od.

Kilka istnieją dane wykazujące, jak długo szczepionki ospy chronić ludzi przed infekcją ospy. Zatem również zaszczepione przeciw wirusowi ospy przed 1972 może być podatny na chorobę. Wojskowe i innych grup wysokiego ryzyka (na przykład naukowcy, którzy pracują z krowianki i innych orthopoxviruses związanych Variola dur) zostały otrzymaniu szczepionki, ponieważ Stany Zjednoczone zatrzymana rutynowe szczepienia ospy w 1972 roku.

Pracownicy służby zdrowia nie używaj igłę, zazwyczaj używany do szczepienia, podanie szczepionki przeciwko ospie. Zamiast tego używają drobny, dwutorową igłę, która jest zanurzona w roztworze szczepionki. Po wyjęciu z roztworu, igłę utrzymuje kropli szczepionki. Igła służy do nakłuwania skóry, z reguły w górnym ramieniu szereg razy w ciągu kilku sekund. Kłucia nie jest głęboki, ale będzie to powodować ból miejscu i jedną lub dwie krople krwi.

Jeżeli szczepienie jest skuteczne, czerwone i swędzące guz rozwija się w miejscu szczepionki w trzy lub cztery dni.

Osoby, które zostały zaszczepione po raz pierwszy mają silniejszą reakcję niż te, które są szczepione.

Większość ludzi doświadcza normalne, zwykle łagodne reakcje na szczepionki, która odejdzie bez leczenia. Szczepionka często powoduje niską gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych pod pachami, a także zaczerwienienie skóry w miejscu szczepienia.

Szczepionka może jednak powodować wiele powikłań, niektóre zagrażające życiu, szczególnie u osób z niedoborami immunologicznymi oraz chorób skóry. W oparciu o reakcje na szczepionki ospy w przeszłości, szacunki, że między 14 a 52 na każde 1 mln osób szczepionych po raz pierwszy będą miały potencjalnie zagrażających życiu powikłań, które wymagają pomocy lekarskiej, w tym

 szacuje, 1 lub 2 1 milion ludzi, którzy otrzymują szczepionkę może umrzeć w wyniku szczepienia. Ze względu na poważne i potencjalnie śmiertelne reakcje, pracownicy służby zdrowia muszą dokładnie ekranie potencjalnych odbiorców szczepionki w celu zapewnienia, że ​​osoby w grupie zwiększonego ryzyka nie otrzymują szczepionkę.

świadczeniodawcy leczeniu niektórych poważnych powikłań ospy krowiej z anty-immunoglobulina-połączono przeciwciał pobranych od osób niedawno zaszczepionych szczepionką przeciw ospie.