Poziom PSA: Testy PSA we krwi oraz badania przesiewowe raka prostaty

Antygenu specyficznego dla gruczołu krokowego (PSA) jest substancją produkowaną przez gruczoł prostaty. Podwyższony poziom PSA może wskazywać, raka gruczołu krokowego, stan nienowotworowy, takie jak zapalenie gruczołu krokowego, lub powiększenie prostaty.

Większość mężczyzn ma poziom PSA w ramach czterech (ng / ml), a to jest tradycyjnie stosowany jako wartości granicznej dla troski o ryzyko zachorowania na raka prostaty. Mężczyzn z rakiem prostaty często poziom PSA wyższe niż cztery, chociaż rak jest możliwe na każdym poziomie PSA. Według opublikowanych raportów, mężczyźni, którzy mają prostaty że czuje się normalnie na badania i PSA mniej niż cztery mają 15% ryzyko wystąpienia raka prostaty. Osoby z PSA od czterech do 10 mają 25% ryzyko wystąpienia raka prostaty PSA i jeśli jest większa niż 10, zwiększa ryzyko i mogą być tak wysokie jak 67%.

W przeszłości, większość ekspertów oglądany stężenia PSA poniżej 4 ng / ml, jak zwykle. W związku z ustaleniami z ostatnich badań, niektórzy zalecają obniżenie poziomów granicznych, które określają, czy wartość PSA jest prawidłowe lub podwyższone. Niektórzy naukowcy zachęcają do korzystania mniej niż 2,5 lub 3 ng / ml jako wartości granicznej dla normalnych wartości, zwłaszcza u młodszych pacjentów. Młodsi pacjenci mają zwykle mniejsze prostaty i dolnych wartości PSA, więc każda elewacja PSA u młodszych mężczyzn powyżej 2,5 ng / ml jest powodem do niepokoju.

Tak samo ważne jak liczba PSA jest trend tej liczby (czy to idzie w górę, jak szybko iw jakim okresie czasu). Ważne jest, aby zrozumieć, że testy PSA nie jest doskonały. Większość mężczyzn z podwyższonym poziomem PSA mają nienowotworowy powiększenie prostaty, która jest normalną częścią procesu starzenia się. Z drugiej strony, niski poziom PSA we krwi nie wyklucza możliwości wystąpienia raka prostaty. Jednak w większości przypadków wczesnego raka prostaty można znaleźć za pomocą testu PSA we krwi.

Ocenić ryzyko wystąpienia raka prostaty i 4 innych wspólnych nowotworów

Badanie polega na rysunku krwi, zwykle od ramienia. Wyniki są zazwyczaj wysyłane do laboratorium i najczęściej pochodzą z powrotem w ciągu kilku dni.