psoralen oraz terapia światłem ultrafioletowym (PUVA) w przypadku atopowego zapalenia skóry

Psoralen oraz terapia światłem ultrafioletowym (PUVA) łączy w sobie rodzaj leku (psoralenem) ultrafioletem A (UVA) światła w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Psoralen powoduje, że skóra jest bardziej wrażliwa na światło ultrafioletowe. PUVA może być skutecznym sposobem leczenia ciężkiego atopowym zapaleniem skóry.

Lek psoralen pochodzi 1½ do 2 godzin przed ekspozycją na światło UVA. Zabieg ten powtarza się 2 lub 3 razy w tygodniu, a długość leczenia jest różna. Dawka leku nie jest zwiększona, ale ilość światła może zostać zwiększona.

Podczas fotochemioterapii, stoisz w kabinie, która zawiera rury świetlne, które wydzielają światło UV. Okulary ochronne powinny być noszone do ochrony oczu w trakcie leczenia. Mężczyźni muszą chronić swoje genitalia, aby uniknąć zwiększonego ryzyka zachorowania na raka narządów płciowych.

Ponieważ skóra odzyskuje z leczenia, powinno być często sprawdzane (przynajmniej raz lub dwa razy w roku) pod kątem uszkodzeń lub raka skóry.

Rak skóry i raka. Ekspozycja na światło UV może prowadzić do raka skóry. Męskich narządów płciowych są bardzo podatne na raka -causing efektów terapii UV; uszkodzenia skóry. Ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do oparzeń słonecznych i uszkodzenia skóry; Zaćmy. Ryzyko wystąpienia zaćmy można zmniejszyć poprzez regularne stosowanie okulary, które blokują światło UV, gdy jesteś na zewnątrz; Inne choroby skóry pogarsza.

PUVA jest zwykle stosowany tylko dla dorosłych, którzy mają ciężkie i twarde-to-treat przypadki atopowego zapalenia skóry. To zwykle nie jest zalecany dla dzieci.

PUVA jest skuteczny w zarządzaniu hard-to-treat atopowego zapalenia skóry.

Ryzyko związane z leczeniem PUVA m.in.

Ze względu na skutki uboczne, PUVA generalnie nie jest zalecane dla dzieci, chyba że wszystkie inne leczenie nie kontrolować ciężkim atopowym zapaleniem skóry.

Wypełnij formularz specjalnego traktowania informacje (pdf) (Co to jest dokument PDF?), Aby pomóc w zrozumieniu tego leczenia.

Adam Husney, MD – Rodzina Medicin; Amy McMichael, MD – Dermatologia

12 marca 2014