rizatriptan (droga pokarmowa) opis i nazwy firmowe

Rizatriptan jest stosowany w leczeniu ostrej migreny u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych. Nie stosuje się do zapobiegania migreny i nie jest używana do klasterowych bólów głowy. Rizatriptan działa w mózgu, aby złagodzić ból na migrenę. Należy do grupy leków zwanych tryptany.

Wiele osób uważa, że ​​ich głowy znika całkowicie po biorą rizatriptan. Inni ludzie uważają, że ich głowy są znacznie mniej bolesne, i że są one w stanie wrócić do swoich normalnych zajęć, mimo że ich głowy nie są całkowicie zniknęły. Rizatriptan często łagodzi inne objawy, które pojawiają się wraz z bólem głowy migrena, takie jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, a wrażliwość na dźwięk.

Rizatriptan nie jest zwykły lek przeciwbólowy. To nie zwalnia żadnego rodzaju bólu innego niż migreny. Lek ten jest zwykle stosowany dla osób, których bóle głowy nie są łagodzone przez paracetamol, aspiryna lub inne przeciwbólowe.

Rizatriptan spowodował poważne skutki uboczne u niektórych osób, zwłaszcza ludzi, którzy mają choroby serca lub naczyń krwi. Bądź pewien, że omówić z lekarzem ryzyko stosowania tego leku, a także korzyści, jakie może to zrobić.

Lek ten jest dostępny wyłącznie na receptę lekarza.

Ten produkt jest dostępny w następujących postaciach dawkowania

Decydując się na użycie leku, ryzyko przyjmowania leku musi być wzięta pod uwagę dobro będzie to robić. Jest to decyzja, kiedy lekarz zrobić. W tym medycynie, należy wziąć pod uwagę

Tabletki rozpadające; Tablet

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli kiedykolwiek miał niezwykły lub reakcję alergiczną na lek lub innych leków. Należy również poinformować lekarza prowadzącego, jeśli masz jakiekolwiek inne rodzaje alergii, takie jak do żywności, barwniki, konserwanty, lub zwierząt. W przypadku produktów bez recepty, czytać uważnie etykiety lub opakowania produktów.

alergie

Odpowiednie badania nie zostały przeprowadzone w związku z wiekiem do skutków rizatriptan u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały ustalone.

Pediatryczny

Odpowiednie badania przeprowadzone do tej pory nie wykazały geriatrycznych specyficzne problemy, które ograniczają użyteczność rizatriptan w podeszłym wieku. Jednak u pacjentów w podeszłym wieku są bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi i choroby serca związane z wiekiem, co może wymagać ostrożności i dostosowanie dawki u pacjentów otrzymujących rizatriptan.

geriatryczna

Brak odpowiednich badań u kobiet przy określaniu zagrożenia dla niemowląt przy użyciu tego leku w okresie karmienia piersią. Zważyć potencjalne korzyści i potencjalnego ryzyka przed zastosowaniem tego leku w okresie karmienia piersią.

Mimo, że niektóre leki nie powinny być stosowane razem w ogóle, w innych przypadkach dwa różne leki mogą być wykorzystywane razem, nawet jeśli może występować interakcje. W takich przypadkach lekarz może chcieć zmienić dawkę lub inne środki ostrożności może być konieczne. Podczas stosowania tego leku, jest to szczególnie ważne, że personel medyczny wie, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z wymienionych poniżej leków. Następujące oddziaływań wybrano na podstawie ich potencjalne znaczenie i nie muszą być całkowicie włącznie.

Ciąża

Karmienie piersią

Interakcje

Stosowanie leku z żadnym z następujących leków nie jest zalecane. Lekarz może podjąć decyzję o nie traktują cię z tego leku lub zmiany niektórych innych przyjmowanych leków.

Stosowanie leku z jednej z następujących leków zazwyczaj nie jest zalecane, ale mogą być wymagane w pewnych przypadkach. Jeśli oba leki są przepisywane razem, lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość korzystania z jednego lub obu leków.

Inne interakcje

Stosowanie leku z żadnym z następujących leków może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych, ale używając obu leków może być najlepsze leczenie dla Ciebie. Jeśli oba leki są przepisywane razem, lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość korzystania z jednego lub obu leków.

Innych problemów medycznych

Niektóre leki nie powinny być używane w lub wokół czasie spożywania żywności lub jedzenia niektórych rodzajów żywności, ponieważ mogą wystąpić interakcje. Używanie alkoholu i tytoniu z niektórymi lekami może też powodować interakcje prawdopodobne. Porozmawiaj z swoim lekarzem stosowanie leku z przewagą żywności, alkoholu lub tytoniu.

Dawkowanie

Obecność innych problemów zdrowotnych, może wpływać na stosowanie leku. Upewnij się, aby poinformować lekarza, jeśli masz jakieś inne problemy zdrowotne, zwłaszcza

Przyjmować tego leku zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie bierz go więcej, nie bierz go częściej, a nie przyjmować go przez dłuższy czas, niż lekarz zamówione. Użycie zbyt dużej rizatriptan może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Nie należy stosować leku na ból głowy, który nie jest migrenowy ból głowy. Porozmawiaj z lekarzem o tym, co zrobić na regularne bóle głowy.

Aby złagodzić swoją migrenę tak szybko jak to możliwe, należy używać rizatriptan jak tylko zaczyna się ból głowy. Nawet jeśli się sygnały ostrzegawcze o nadchodzącej migreny (aura), należy poczekać, aż ból głowy zaczyna się przed użyciem rizatriptan.

Leżenie w cichym, ciemnym pokoju na chwilę po zastosowaniu tego leku może pomóc złagodzić swoją migrenę.

Zapytaj lekarza z wyprzedzeniem o wszelkich innych leków można podjąć, jeśli rizatriptan nie działa. Po wykonaniu innego leku, skontaktować się z lekarzem jak najszybciej. Bóle głowy, które nie są zwolnione od rizatriptan są czasami spowodowane warunkami, które wymagają innego traktowania.

Jeśli poczujesz się znacznie lepiej po dawce rizatriptan, ale twój ból wraca lub gorzej po pewnym czasie dorośli mogą używać jednej dodatkowej dawki rizatriptan 2 godzin po podaniu pierwszej dawki. Nie należy stosować więcej niż 2 dawki w każdym okresie 24-godzinnym. Nie należy stosować leku dłużej niż 10 dni w okresie 30 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Tabletkę połykać w całości, popijając szklanką wody. Nie należy kruszyć, łamać lub żuć.

Utrzymuj doustnie rozpadającej się tabletki w blistrze wewnątrz zewnętrznej torebki foliowej, dopóki nie są gotowe do podjęcia leku. Upewnij się, że dłonie są suche i skórki otworzyć blister do usuwania tabletki. Umieścić tabletkę na języku i pozwolić jej rozpuszczenia. Nie trzeba pić wodę do przełknięcia rozpuszczonej tabletki.

Lek ten jest wyposażony w ulotce informacyjnej dla pacjenta. Jest bardzo ważne, aby przeczytać i zrozumieć tę informację. Pamiętaj, aby zwrócić się do lekarza o nic nie rozumiesz.

Dawka leku będzie różna dla różnych pacjentów. Postępuj zgodnie z poleceniami lekarza lub zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Poniższa informacja zawiera tylko średnie dawki tego leku. Jeśli dawka jest różna, nie należy zmieniać, chyba że lekarz zaleci, aby to zrobić.

Ilość leku, który można przyjąć w zależności od wytrzymałości na lek. Również liczba dawek wziąć każdy dzień, czas między dawkami, a długość czasu zażycia leku zależy od problemu medycznego, dla którego używasz leku.

Przechowuj lek w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, wilgoci i światła. Chronić przed mrozem.

Trzymać z dala od dzieci.

Przechowywanie

Nie trzymaj przestarzałego leku lub lek nie jest już potrzebne.

Zapytaj lekarza prowadzącego, jak powinien dysponować każdy lek nie wykorzystać.

Jest bardzo ważne, aby lekarz sprawdzić postęp siebie lub dziecka w regularnych wizyt. Pozwoli to lekarz, aby sprawdzić, czy lek działa prawidłowo i zdecyduje, czy Ty lub Twoje dziecko nadal ją podjąć.

Nie należy przyjmować leku, jeśli Ty lub Twoje dziecko używa innych tryptanu lub sporyszu typu leków migreny w ciągu ostatnich 24 godzin. Niektóre przykłady leków tryptanu są almotriptanu (Axert ™), eletryptanu (Relpax®) frowatryptan (Frova®) naratryptanu (Amerge®), sumatryptan (Imitrex®, Treximet®) i zolmitriptanu (Zomig®). Niektóre przykłady leków sporyszu typu są dihydroergotaminą (D.H.E. 45®, Migranal®), ergotamina (Bellergal®, Cafergot®, Ergomar® lub Wigraine®) i metysergid (Sansert®). Nie należy przyjmować leku w ciągu 2 tygodni po zażyciu inhibitor MAO, takie jak Eldepryl®, Marplan®, Nardil® lub Parnate®.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli Ty lub Twoje dziecko wykorzystywane leku a migrena nie odejdzie, albo jeśli migrena gorzej lub zaczęło występujące częściej.

Ten lek może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzenia rytmu serca, zawał serca, dławica piersiowa lub udar. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli Ty lub członek rodziny ma już choroby serca, jeśli masz cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, jeśli palić, jeśli jesteś mężczyzną i ponad 40 lat, lub jeśli jesteś kobietą i przeszły menopauzę. Zadzwoń do lekarza od razu, jeśli masz jakiekolwiek objawy problemów z sercem, takie jak ból w klatce piersiowej lub uczucie dyskomfortu, nierówne bicie serca; nudności lub wymioty, ból lub dyskomfort w ramionach, ramiona, szczęki, pleców lub karku, duszność; lub pocenie się. Zadzwoń do lekarza od razu, jeśli masz jakiekolwiek objawy udaru mózgu, takich jak zamieszania, trudności z mówieniem, podwójne widzenie; bóle głowy; niezdolność do poruszania ramion, nóg, lub mięśni twarzy; niezdolność mówić, czy wolno mowy.

Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli Ty lub Twoje dziecko ma dyskomfort w klatce piersiowej, szyi lub żuchwy szczelności po zażyciu leku. Ponadto należy poinformować lekarza, jeśli wystąpią nagłe lub ciężka brzucha lub ból brzucha lub biegunkę krwawą po zastosowaniu leku.

Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli masz niewyraźne widzenie, trudności z czytaniem lub jakiejkolwiek innej zmiany w widzeniu podczas gdy Ty lub Twoje dziecko jest zastosowaniem leku. Lekarz może zalecić, aby mieć oczy sprawdzane przez okulistę (okulisty).

Przy użyciu monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami migrenę przez 10 lub więcej dni w miesiącu rizatriptan może prowadzić do pogorszenia głowy. Możesz prowadzić dziennik ból głowy nagrać częstotliwość bólów głowy i używanie narkotyków.

Upewnij się, że lekarz wie o wszystkich innych leków, z której korzystasz. Rizatriptan może spowodować poważny stan zwany syndrom serotoniny, gdy podjęte z niektórymi lekami. Obejmuje to leki stosowane w leczeniu depresji, takie jak citalopram (Celexa®) duloksetyny (Cymbalta®), escitalopram (Lexapro®), fluoksetyna (Prozac®, Sarafem® lub Symbyax®), fluwoksamina (Luvox®), olanzapina (Zyprexa® ), paroksetyna (Paxil®), sertralina (Zoloft®) lub wenlafaksyny (Effexor®). Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli Ty lub Twoje dziecko ma pobudzenie, dezorientację, biegunka, emocje podczas rozmowy, że nie jest normalne, gorączka, wzmożenie odruchów, słabą koordynację; niepokój; dreszcze; poty, drżenie lub drżenie, że nie można kontrolować, albo drganie , Mogą to być objawy zespołu serotoninowego.

Picie napojów alkoholowych może powodować bóle głowy lub gorzej nowe bóle głowy występują. Ludzie, którzy cierpią na silne bóle głowy prawdopodobnie powinien unikać napojów alkoholowych, zwłaszcza w czasie bólu głowy.

Niektórzy ludzie zawroty głowy lub senność w trakcie lub po migreny lub po zażyciu rizatriptan celu łagodzenia migreny. Dopóki czujesz zawroty głowy lub senność, nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn, czy cokolwiek innego, co mogłoby być niebezpieczne, jeśli są zawroty głowy, czy nie czujność.

Nie należy przyjmować inne leki, o ile nie zostały omówione z lekarzem. Obejmuje to na receptę lub bez recepty (over-the-counter []) leki OTC i suplementy ziołowe i witaminowe.

Wraz z jego potrzebnych efektów, lek może powodować działania niepożądane. Chociaż nie wszystkie z tych objawów niepożądanych może wystąpić, jeśli robią wystąpić mogą potrzebować pomocy lekarskiej.

Skonsultuj się z lekarzem natychmiast, jeśli którykolwiek z następujących objawów niepożądanych

Mogą wystąpić pewne skutki uboczne, które z reguły nie potrzebują pomocy lekarskiej. Te działania niepożądane mogą odejść w trakcie leczenia, jak twoje ciało dostosowuje się do medycyny. Również Twój pracownik służby zdrowia może być w stanie powiedzieć o sposobach zapobiegania lub zmniejszenia niektórych z tych działań niepożądanych. Skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli którykolwiek z następujących objawów niepożądanych lub są uciążliwe lub jeśli masz jakiekolwiek pytania na ich temat

Inne działania niepożądane nie wymienione może również wystąpić u niektórych pacjentów. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek innych objawów należy skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia.