samorządność – choroby przenoszone drogą płciową (STD)

Istnieje kilka sposobów, aby uniknąć lub zmniejszyć ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową.

Zapobieganie

Radzenie sobie i pomoc

Zaszczep. Pierwsze szczepione wcześnie, przed ekspozycją seksualnej, jest również skuteczny w zapobieganiu niektórym rodzajom chorób przenoszonych drogą płciową. Szczepionki są dostępne, aby zapobiec wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), zapalenie wątroby typu A i typu B.

W Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców wieku od 11 do 12. Jeśli nie w pełni zaszczepione w wieku 11 i 12, CDC zaleca, aby dziewczęta i kobiety w wieku 26 i przez chłopców i mężczyzn w wieku 26 lat otrzymują szczepionkę.

Szczepionka WZW typu B jest zwykle podawana do noworodków, a Szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A jest zalecane dla 1-latków. Obie szczepionki są zalecane dla ludzi, którzy nie są już uodpornieni na te choroby, a dla tych, którzy są w grupie zwiększonego ryzyka infekcji, takich jak mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami i narkomanów IV.

Używaj prezerwatyw i ślinochron konsekwentnie i prawidłowo. Użyj nowego prezerwatyw lub ślinochron dla każdego aktu seksualnego, zarówno doustnie, dopochwowo lub odbytu. Nie używaj smar na bazie oleju, takie jak wazelina, z prezerwatyw lub ślinochron.

Prezerwatywy wykonane z membran naturalnych nie są zalecane, ponieważ nie są one tak samo skuteczne w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową. Należy pamiętać, że podczas gdy prezerwatywa zmniejsza ryzyko narażenia na większość chorób przenoszonych drogą płciową, zapewniają mniejszy stopień ochrony STI udziałem narażone owrzodzenia narządów płciowych, takie jak wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) czy opryszczki. Również nonbarrier formy antykoncepcji, takich jak doustne środki antykoncepcyjne lub wkładek wewnątrzmacicznych, nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Rozważmy leku Truvada. W lipcu 2012 roku, Food and Drug Administration zatwierdziła stosowanie kombinacji leków emtrycytabiny-tenofowiru (Truvada), aby zmniejszyć ryzyko zakażenia HIV przenoszonych drogą płciową u tych, którzy są w grupie wysokiego ryzyka. Truvada również stosować jako leczenie HIV wraz z innymi lekami.

Gdy stosowany w celu zapobiegania zakażeniu HIV, Truvada jest tylko odpowiednie, jeśli lekarz jest pewny, że nie mają już zakażenie HIV.

Lekarz powinien również sprawdzić na zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Jeśli nie masz zapalenie wątroby typu B, lekarz może zalecić Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jeśli nie mieli jeszcze. Jeśli masz zapalenie wątroby typu B, lekarz powinien sprawdzić czynność nerek przed przepisaniem leku Truvada.

Truvada należy przyjmować codziennie, dokładnie zgodnie z zaleceniami, i trzeba podążać w górę funkcji nerek badanie HIV i co kilka miesięcy. Truvada należy stosować wyłącznie wraz z innymi strategii profilaktycznych, takich jak stosowanie prezerwatyw za każdym razem masz płeć.

To traumatyczne, aby dowiedzieć się masz STI. Możecie być zły, jeśli czujesz, że już została zdradzona lub wstydzić, jeśli istnieje szansa, że ​​zainfekowany innym. W najgorszym wypadku, STI może powodować przewlekłe choroby i śmierci, nawet przy najlepszej opieki na świecie.

Pomiędzy tymi skrajnościami jest wiele innych potencjalnych strat – zaufanie między partnerami planuje mieć dzieci, a radosnym uścisku swojej seksualności i jej ekspresji.

Oto w jaki sposób można poradzić sobie