SARS

Zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS) jest zaraźliwa i czasami śmiertelne choroby układu oddechowego. SARS w Chinach po raz pierwszy pojawił się w listopadzie 2002. W ciągu kilku miesięcy, SARS rozprzestrzenia na całym świecie, prowadzone przez nieświadomych turystów.

SARS pokazały, jak szybko zakażenie może rozprzestrzeniać się w wysoce mobilnym i połączonym świecie. Z drugiej strony, uzgodniona współpraca międzynarodowa dozwolone eksperci zdrowia szybko powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Nie było wiadomo, transmisja SARS na całym świecie od 2004 roku.

SARS zazwyczaj zaczyna się od grypopodobnych objawów przedmiotowych i podmiotowych – gorączka, dreszcze, bóle mięśni i czasami biegunka. Po około tygodniu, objawy m.in.

Jeśli uważasz, że został wystawiony na działanie lub mieć SARS, skonsultować się z lekarzem od razu. SARS jest poważną chorobą, która może prowadzić do śmierci.

SARS spowodowane szczepu koronawirusa, do tej samej rodziny wirusów, które powodują przeziębienia. Do tej pory, wirusy te nie są szczególnie niebezpieczne u ludzi, chociaż mogą one powodować ciężką chorobę u zwierząt. Z tego powodu naukowcy Początkowo uważano, że wirus SARS może być skrzyżowane od zwierząt na ludzi. Wydaje się prawdopodobne, że rozwinęła się z jednego lub więcej wirusów zwierzęcych do nowego szczepu.

Większość chorób układu oddechowego, w tym SARS, rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, które dostają się do powietrza, gdy ktoś z chorobą kaszlu, kichania lub rozmów. Większość ekspertów uważa, SARS rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt twarzą w twarz, ale wirus może być również rozłożone na skażonych przedmiotów – takich jak klamki, telefony i przyciski windy.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie o największym ryzyku SARS miały bezpośredni, bliski kontakt z kimś, kto jest zarażony, takich jak członków rodziny i pracowników służby zdrowia.

Kiedy udać się do lekarza

Jak rozprzestrzenia się SARS

Większość osób z SARS zapalenie płuc. Problemy z oddychaniem mogą być tak poważne, że konieczna jest mechaniczna respirator. SARS jest śmiertelne, w niektórych przypadkach, często z powodu niewydolności oddechowej. Inne możliwe powikłania to niewydolność serca i wątroby.

Osoby w wieku powyżej 60 roku życia – zwłaszcza tych z podstawowych warunków, takich jak cukrzyca czy zapalenie wątroby – są na największe ryzyko poważnych powikłań.

Po raz pierwszy pojawiły się SARS, żadne konkretne testy były dostępne, aby pomóc lekarzom zdiagnozować chorobę. Teraz kilka testów laboratoryjnych może pomóc w wykryciu wirusa. Ale nie wiadomo, transmisja SARS wystąpił na całym świecie od 2004 roku.

Pomimo wspólnych globalnych wysiłków, naukowcy muszą jeszcze znaleźć skuteczne leczenie SARS. Antybiotyk leki nie działają przed wirusami, a leki przeciwwirusowe nie wykazały wiele korzyści.

Naukowcy pracują nad kilkoma rodzajami szczepionek dla SARS, ale żaden nie został przetestowany na ludziach. Jeśli zakażenia SARS wznowić, należy przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa, jeśli opiekę nad osobą zakażoną

Należy przestrzegać wszystkich środków ostrożności, przez co najmniej 10 dni po objawy danej osoby zniknęły. Nie dopuszczać dzieci do domu ze szkoły, jeśli wystąpi gorączka lub objawy oddechowe w ciągu 10 dni od narażania się kogoś z SARS. Dzieci mogą wrócić do szkoły, jeśli objawy odejść po trzech dniach.

wizyty u lekarza